Sieć to miejsce, gdzie niezmiernie łatwo da się wyszperać informacje o każdej sferze życia. Internauci mają w szczególności słabość do szukania porad w Google odnośnie zagadnień medycznych, często wręcz poprzedzając definitywną decyzję o konsultacji ze specjalistą dniami buszowania po sieci z nadzieją na własnoręczne odszukanie odpowiedzi na palący problem. Jednak czy to właściwy model korzystania z informacji zamieszczanych na portalach o zdrowiu i urodzie?

Portal o zdrowym stylu życia to nie alternatywa dla profesjonalnej porady medycznej

W zalewie artykułów o żywieniu, zdrowiu i zabiegach estetycznych udostępnianych w internecie znajdzie się niemało solidnych treści opracowanych zarówno przez lekarzy-specjalistów, jak i przez osoby zafascynowanych tematyką zdrowotną i od lat pracujących w zawodach związanych z medycyną. Jednakże korzystanie z informacji umieszczanych na blogach o urodzie bądź zdrowiu nie powinno (a wręcz nie może!) polegać na uznaniu ich jako opcji alternatywnej do indywidualnej porady lekarskiej. Blog o zdrowym stylu życia, o ile dostarcza wiarygodnych informacji, może natomiast być świetnym źródłem dodatkowej wiedzy, która przygotuje użytkownika do sprawnego poruszanie się po świecie krajowej służby zdrowia. Dotarcie w sieci do drobiazgowego opisu zabiegu wyjaśnionego prostym językiem pozwoli oswoić pacjenta z przebiegiem przyszłej operacji i obniżyć stres z nią związany. Natomiast wpis przedstawiający symptomy sygnalizujące konkretną chorobę, którą czytelnik u siebie dostrzega, może później pomóc mu lepiej zakomunikować swoje obawy specjaliście.

Warto subskrybować portale wiedzy o zdrowiu, ponieważ poza informacjami o najpopularniejszych chorobach, które mogą nas dotknąć, często znajdziemy tam wiele artykułów podpowiadających jak w prosty sposób wprowadzić drobne zmiany do swojego stylu życia, aby uczynić go zdrowszym i mniej obciążającym organizm. Popularne są serwisy przybliżające wartości odżywcze poszczególnych produktów żywnościowych czy prezentujące różne zestawy prostych ćwiczeń. Należy jednak pamiętać, że jeśli potrzebujemy specjalistycznej diety z powodu nadwagi lub choroby wykluczającej pewne artykuły żywieniowe, powinniśmy się zgłosić do specjalisty a nie układać jadłospis na podstawie informacji znalezionych w internecie. Podobnie z ćwiczeniami – jeśli odczuwamy chroniczny ból, to lekarz powinien znaleźć jego przyczynę i zasugerować odpowiednie ćwiczenia na jego złagodzenie lub skierować do rehabilitanta.

Portal o zdrowiu Revelare.pl