Planując budowę ogrodzenia należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Jednym z najważniejszych jest rodzaj bazy. Obecnie inwestorzy do dyspozycji mają wiele opcji – m.in. różne typy podmurówek, gabiony, kamienną palisadę, bloczki łupane, a nawet rozsypaną mieszankę żwiru i kory. Mimo dostępności wielu rozwiązań największą popularnością wciąż cieszą się stosowane od lat podmurówki. Co warto wiedzieć na ich temat? Jakie ich rodzaje wyróżniamy? O czym należy pamiętać, wykonując szalowanie podmurówki?

Co to jest podmurówka? Jakie funkcje pełni?

Podmurówka, jak nietrudno się domyślić, to rodzaj niskiego muru, na którym osadzana jest właściwa część ogrodzenia. Obecnie najczęściej jest ona wykonana z betonu. Jej najważniejsze funkcje to:

  • stabilizacja konstrukcji i lepsze osadzenie jej w gruncie;
  • ochrona ogrodzenia przed podmyciem i wilgocią pochodzącą z gruntu;
  • zablokowanie dostępu dla zwierząt przechodzących pod ogrodzeniem;
  • poprawa wyglądu ogrodzenia.

Podmurówkę można wykonać pod każdym rodzajem ogrodzenia. Niekiedy jednak nie jest ona konieczna. Nie wymagają jej przede wszystkim płoty siatkowe i z paneli, które ze względu na niewielką masę są bardziej odporne na przechylanie i osiadanie w ziemi. Biorąc pod uwagę jednak pozostałe wspomniane czynniki, nawet w ich przypadku warto się na nią zdecydować.

Rodzaje podmurówek. Który sprawdzi się najlepiej?

Podmurówki betonowe nie są jednolitą grupą. W jej ramach można wyróżnić kilka typów:

  • podmurówka z prefabrykatów, czyli gotowych elementów łączonych bezpośrednio na placu budowy. Ich zalety to szybki montaż oraz niskie koszty; wady – trudność w dopasowaniu do specyfiki mniej typowych projektów oraz mniejsza wytrzymałość na obciążenia;
  • podmurówka z bloczków układanych podobnie do cegieł. Bilans plusów i minusów wygląda właściwie tak samo jak w przypadku prefabrykatów;
  • podmurówka tradycyjna wykonywana poprzez wylanie mieszanki betonowej we wcześniej przygotowanym szalunku.

Szalowanie podmurówki i wykonanie wylewki

Jako że wykonanie podmurówki prefabrykowanej lub z bloczków nie jest trudne, w artykule skupimy się na podmurówce tradycyjnej (lanej). Wyższy stopień jej skomplikowania oraz większe koszty rekompensują jej wysoka wytrzymałość oraz niezawodna ochrona przed wilgocią lub zwierzętami.

Jak zrobić podmurówkę? Pierwszy etap to wytyczenie linii ogrodzenia oraz wykonanie wykopów o głębokości przemarzania gruntu (od 80 do 140 centymetrów).

Kolejny krok to przygotowanie szalunków. Można zdecydować się na tradycyjne deskowanie lub skorzystać z gotowych rozwiązań systemowych. Te drugie nie tylko są mniej łatwiejsze w rozłożeniu, ale też tańsze (można wynająć je na czas niezbędny do realizacji inwestycji).

Ostatnia część prac to wylanie betonu. Powinien on wypełniać całą przestrzeń wyznaczoną przez szalunki. Czas stygnięcia mieszanki uzależniony jest od rodzaju betonu i wynosi od kilku do kilkunastu dni. Potem można zdemontować szalunki i przystąpić do wzniesienia właściwego ogrodzenia.

Źródło tekstu: https://sklep.abcszalunki.pl/blog/porady-budowlane/szalowanie-podmurowki/