Deski szalunkowe to podstawowy komponent szalunków. Tę funkcję mogą pełnić zwykłe deski z drewna lub płyty wyprodukowane z innego surowca, jakkolwiek zazwyczaj wykorzystywana jest sklejka szalunkowa. Ich zadaniem jest nadanie formy wylewanego betonu – dzięki nim można więc wybudować obiekty z murami wykonanymi z tego materiału. Szalunki mają też zastosowanie w budowlach murowanych, gdzie umożliwiają wykonanie otworów na stolarkę, tj. okna czy drzwi. Wyjaśniamy, z czego produkowana jest sklejka szalunkowa i co robić, jeżeli jest nam potrzebna, a nie możemy nabywać własnych elementów.

Sklejka szalunkowa – z czego się ją produkuje

Kiedyś w szalunkach z reguły wykorzystywane były deski z bloków drewna. Te jednakże były drogie, a jednocześnie nie posiadały stosownych parametrów – zazwyczaj nie najlepiej radziły sobie z wilgocią. Z tej przyczyny dziś używana jest głównie sklejka szalunkowa. Wytwarza się ją z różnych gatunków drewna – na ogół z topoli, brzozy lub olchy. W ofercie producentów znajdują się przeróżnego rodzaju sklejki szalunkowe. Jednym z nich są warianty wodoodporne, które wytwarza się przy użyciu kleje z żywicy mocznikowo-melaminowo-formaldehydowej. Drugi popularny wariant to sklejka antypoślizgowa oklejona z obu stron powłoką perforowanego materiału.

Sklejki szalunkowe – a może wynajem?

Przedsiębiorstwa budowlane mają zwykle swoją sklejkę szalunkową wraz z modułami umożliwiającymi jej łączenie. Kiedy jednak zamierzamy wybudować garaż lub dom własnymi siłami, nie ma konieczności kupowania wszystkich części szalunków – możemy je wynająć, np. w Małopolsce przez stronę ABCszalunki.pl. Poza samej sklejki szalunkowej, firma oferuje również wynajem innych elementów potrzebnych do postawienia szalunków – między innymi głowic oraz łączników.

Lokalizacja firmy:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]