Jeśli potrzebujesz łańcuchów na koła, koniecznie sprawdź ebagaznik.pl.

Łańcuchy samochodowe w znacznym stopniu poprawiają przyczepność samochodu w ekstremalnych warunkach – na oblodzonych i ośnieżonych drogach, przede wszystkim na stromych podjazdach. W niektórych państwach muszą one zawsze znajdywać się w bagażniku każdego samochodu przez cały rok kalendarzowy (tak jest między innymi w Bułgarii, Norwegii i Turcji), w innych natomiast są one niezbędną częścią wyposażenia auta wyłącznie w zimą (takie przepisy obowiązują na przykład we Włoszech, w Hiszpanii, Polsce i Niemczech). Jak zatem typy łańcuchów samochodowych znajdziemy?

Typy łańcuchów samochodowych

Łańcuchy na koła klasyfikujemy zazwyczaj mając na względzie ich przeznaczenie. Wyróżniamy typy stworzone z myślą o wykorzystywaniu w samochodach ciężarowych, osobowych, terenowych i dostawczych, a także w autobusach. Poszczególne łańcuchy różnią się też wzorem zaplotu, mocowaniem, które powinno być dopasowane do typu felgi oraz grubością i przekrojem ogniwa (przeważnie jest to kształt rombowy ukośny). Rozmaite są również tworzywa, z których produkuje się łańcuchy samochodowe. Obecnie producenci używają przede wszystkim stali tytanowej bądź manganowej.

Prowadzenie pojazdu z łańcuchami samochodowymi

Montaż łańcuchów samochodowych wymaga pewnej zręczności i początkowo może być źródłem sporego stresu. Żeby się go ustrzec się, powinno się potrenować tę czynność w garażu bądź na placu manewrowym. Z kolei prowadzenie pojazdu z łańcuchami wymaga nieco innej techniki. Należy wystrzegać się poruszania się po niezaśnieżonych drogach, przekraczania prędkości 50 kilometrów na godzinę i buksowania kół. Korzystając z łańcuchów samochodowych, należy też koniecznie nadzorować ich ułożenie oraz napięcie – tym sposobem unikniemy ich szybkiego zużycia i tym samym wydłużymy czas ich eksploatacji.

Lokalizacja firmy:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]