Kluczowe informacje w temacie przetworów z warzyw. Przekonaj się!

Kiszonki są tak silnie zakorzenione w tradycyjnej kuchni polskiej, że w naszym odczuciu jest to wyłącznie słowiański przysmak, sporadycznie przygotowywany w pozostałych rejonach świata. Jednakże kiszonki lubiane są nie tylko w Europie, ale również w Azji oraz w Ameryce Południowej i Północnej.

Kiszonki – czyste zdrowie na naszym talerzu

Badacze historii potwierdzili, iż proces zabezpieczenia żywności przez ich zanurzenie w soli, w solance albo w zlewie z octu, stosowany jest przez ludzkość od przeszło 4 tysiącleci. Proces ten przypuszczalnie nie pochodzi nawet z Europy, a z rejonu dawnej Mezopotamii. Pożywienie, które poddaje się fermentacji z pomocą bakterii kwasu mlekowego nie psuje się, bowiem niska kwasowość zawiesiny, w której się je zanurza, blokuje namnażanie się bakterii gnilnych. Parę wieków wstecz był to optymalny sposób, żeby zwiększyć okres przydatności do konsumpcji ryb, mięsa i warzyw nawet o kilkadziesiąt tygodni. Stąd też wynikł obyczaj preparowania m.in. kiszonek z myślą o chłodnych miesiącach. Kiszone przetwory od zawsze znane są z właściwości prozdrowotnych, co rzecz jasna nie jest przesadzone. Charakteryzują się one np. ogromną zawartością witaminy C, stąd też marynarze statków, które miały w magazynie kwaszonki, rzadziej chorowali na cyngę. Co ciekawe, w naszym języku kwaszone przetwory warzywne określa się potocznie “kiszonkami”, z kolei kiszonka to… pasza objętościowa dla zwierząt przykładowo z grochu i topinamburu.

Kiszonki – co można kisić?

Najbardziej rozpowszechnionym warzywem kwaszonym jest ogórek, którego używa się w kuchni zasadniczo na całym świecie, nawet w Stanach zjednoczonych i w Kanadzie, gdzie ta kategoria przetworów z warzyw nie cieszy się większą popularnością. Natomiast pickle są tam chyba nadzwyczaj lubianym dodatkiem do hot-dogów, hamburgerów oraz kanapek. W Polsce prócz ogórka, bardzo popularne są kwaszona kapusta i buraczki, z których korzysta się do przyrządzania zup oraz surówek. Ale nie tylko te warzywa da się kisić. W różnych krajach świata kisi się m.in. bakłażany, brokuły, jak również owoce (przykładowo oliwki).

Ocet i Solanka zmieniają teksturę oraz smak warzyw, nadając im kwasowość i chrupkość. Domowe kwaszonki nie tylko warzywne, na przestrzeni wieków stały się podstawą albo znaczącym dodatkiem do niezliczonej liczby dań narodowych. Warto pamiętać, że smak kiszonek bywa inny w oddalonych od siebie krajach świata, bo jest on zależny od dodawanych do zalewy dodatków, które stosuje się w procesie kwaszenia. Wskutek tego ogórek wyprodukowany wedle standardowej polskiej receptury, będzie smakował inaczej niż ten wyprodukowany np. w Indiach.

Lokalizacja firmy:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]