Pomimo, iż przywykliśmy do konkretnych połączeń smaków, nie oznacza to, że parowanie ze sobą produktów, które na pierwszy rzut oka absolutnie się wykluczają, nie może przynieść intrygujących i, co najistotniejsze, apetycznych rezultatów. Przekonujemy się o tym raz za razem. Ogromne oddziaływanie na nasz zmysł smaku miało bez wątpienia pojawienie się w sprzedaży niedostępnych dotąd w Polsce produktów spożywczych i otworzenie się na odmienne tradycje kulinarne. Dzięki temu chociażby połączenie egzotycznych sosów owocowych z mięsem raczej już nie szokuje. Ci, którzy zasmakowali w niespotykanych fuzjach smakowych nierzadko zaczynają własne doświadczenia i na własną rękę szukają coraz to bardziej nietuzinkowych połączeń. By te aczkolwiek dały spodziewane wyniki, wypada przedtem wyposażyć się w stosowną wiedzę.

Food pairing – łączenie aromatów w niebanalną, ale harmonijną całość

Chcąc, by nasze kulinarne przygody istotnie były źródłem ekscytacji i pozwalały odkryć nowe smakowe wrażenia, powinno się działać zgodnie z zasadami obowiązującymi w dzisiejszej sztuce kulinarnej. Te, naturalnie, są zaledwie wskazówkami, o których należy pamiętać, żeby aromaty mieszają się w harmonijną, choć niezwykłą całość. Dobrze uczynimy, jeśli nauczymy się food pairingu. Tak nazywa się się umiejętność zestawiania ze sobą smaków, które ogólnie uważane są za całkiem od siebie odmienne. Wszelkie zasady food pairingu są tymczasem bardzo przeanalizowane, a u ich podstaw leży szeroka wiedza z dziedziny biochemii, dotyczącą głównie obecności konkretnych składników w używanych produktach. Food pairing nie dotyczy tylko jedzenia, lecz też napojów (w tym wysokoprocentowych).

Food pairing szkolenie tylko z zawodowym szefem kuchni

Do uprawiania food pairingu konieczne są instynkt oraz bujna fantazja, aczkolwiek to nie one będą najistotniejsze. O wiele bardziej liczy się znajomość ilości najrozmaitszych substancji w ingredientach potraw, a także tego, jak łączą się one z pozostałymi składnikami. Z tej przyczyny rozsądnym posunięciem będzie udział w warsztatach z food pairingu prowadzonych przez profesjonalnego szefa kuchni – zwłaszcza, iż podzielenie się niezbędną wiedzą trwa nie dłużej niż kilka godzin.

Lokalizacja firmy:
Warsztat Qulinarny
ul. Okulickiego 51 lokal 282
31-637 Kraków

Mob.: +48 662 311 637, +48 507 771 680
E-mail: [email protected]