Chcesz kupić złotą monetę? Wejdź na goldbroker.pl.

Osoby decydujące się na inwestycję w złoto mogą robić to na wiele sposobów: nabywać akcje podmiotów powiązanych z rynkiem metali szlachetnych bądź kupować fundusze inwestycyjne lokujące kapitał w gałęzie gospodarki związane z tym kruszcem, czy też zbierać biżuterię inwestycyjną. Kolejną strategią jest zakup złota inwestycyjnego, które dostępne jest w postaci sztabek i monet bulionowych.

Złote monety bulionowe są rozpoznawalne w nawet odległych zakątkach globu

Złote monety kojarzymy przeważnie z monetami kolekcjonerskimi, jednakże monety bulionowe, czyli lokacyjne, czy to złote czy z drugich metali szlachetnych, odróżniają się od nich w wielu aspektach. Co najistotniejsze monety bulionowe są wybijane celem lokowania w nich kapitału, dlatego też ich nakład niezależnie od roku nie jest ograniczony, a poniekąd regulowany przez popyt na rynku. Złote monety bulionowe nie są wybijane w seriach tematycznych lub w związku z istotnymi wydarzeniami, zatem ich rewers czy awers niezmiernie sporadycznie ulega zmianie. Zwykle złote monety bulionowe emitowane przez daną mennicę różnią się od siebie wyłącznie rokiem bicia. Znamienne jest to, iż wiele monet bulionowych, pomimo uznawania ich za środek płatniczy, nie posiada przypisanego nominału podanego w walucie, a ich bieżącą wartość determinuje czystość i waga użytego do ich wybicia kruszcu. Atutem monet bulionowych jest to, że są rozpoznawalne w każdym zakątku świata, więc ich odsprzedaż jest mniej obarczona ryzykiem straty niż lokalnych monet kolekcjonerskich.

Złoto bulionowe – monety nie zawsze ze złota najwyższej próby

Najczęściej kupowane przez inwestorów złote monety bulionowe to te o wadze 1 uncji trojańskiej, jednakże emitenci wypuszczają również monety o wadze 1/50 czy 1/2 oz złota. Trzeba wiedzieć, że monety bulionowe emitowane są przeważnie z 24 karatowego złota, a więc .9999, lecz np. Amerykański Gold Eagle bądź Krugerrand z Południowej Afryki bite są 22 karatowego kruszcu. Jeśli monety bulionowe mają w sobie dodatek miedzi, ma to przeważnie na celu wzmocnienie monety, a przez to redukcję ryzyka jej uszkodzenia. Monety bulionowe z dodatkiem innych metali są odpowiednio cięższe, a nominał, którym są oznakowane informuje o wadze czystego kruszcu wykorzystanego do ich wybicia.

W ofercie lokalnych dostawców złotych monet bulionowych zainteresowani ich zakupem inwestorzy bez przeszkód znajdą najpopularniejsze z nich, czyli brytyjską Britannię, austriackich Filharmoników Wiedeńskich czy wymienione powyżej Krugerrandy.

Lokalizacja firmy:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]