Leasing bez wątpienia jest wymieniany jako jeden z najbardziej lubianych przez firmy instrumentów finansowych. Nie powinno to rzecz jasna zaskakiwać, gdyż jego liczne atuty sprawiają, iż leasing bywa doskonałym rozwiązaniem pozwalającym na zmniejszenie kosztów wiążących się z działalnością firmy. W szczególności z uwagi na to, że w naszym kraju ratę leasingu uważa się za koszt uzyskania przychodu. Na fakt, że leasing jest tak opłacalny rzutuje również to, iż umożliwia on uzyskanie niezbędnych do działalności przedsiębiorstwa dóbr bez potrzeby ich nabycia. Na czym dokładnie jednak opiera się leasing? O czym powinniśmy pamiętać decydując się na tę metodę finansowania?

Leasing – co to jest?

Nazwa leasing wywodzi się z języka angielskiego, w którym oznacza dzierżawę. W krajach anglosaskich przepisy nie odróżniają leasingu od wynajmu, ale w naszym kraju są to określenia odmienne. Leasing to udostępnienie przez leasingodawcę określonego dobra leasingobiorcy, w związku z czym ten drugi deklaruje, że będzie opłacać raty leasingowe. Obiektem leasingu zazwyczaj bywają auta, które zasilają flotę firmy, urządzenia potrzebne do prowadzenia firmy albo sprzęt do punktu sprzedaży. Po zakończeniu umowy wypożyczone dobra zostają oddane leasingodawcy, który zazwyczaj zbywa je w preferencyjnej cenie.

Leasing – jak ustrzec się błędów?

W ostatnim czasie w naszym kraju dostępnych jest sporo propozycji leasingu. Ich mnogość powoduje, iż trudno wybrać wśród nich tę najlepszą – potrzebne do tego są odpowiednie umiejętności. Z uwagi na to, że nie każdy przedsiębiorca takie posiada, stawiając na leasing, dobrze zrobimy korzystając z porady fachowca. Przed znalezieniem leasingu warto więc udać się do doradcy kredytowego, który pomoże wyszukać propozycję odpowiednią dla naszych potrzeb i zagwarantuje, iż leasing naprawdę okaże się najbardziej opłacalnym rozwiązaniem.