Na flobo.io przeczytasz wszystko, co trzeba wiedzieć o systemie rozliczeń SWIFT.

Mimo, że de facto regularnie korzystamy z przelewów bankowych, masa Polaków pierwszy raz dowiedziało się o istnieniu systemu SWIFT w 2022 roku w kontekście nałożenia sankcji wobec Rosji jako odpowiedź Zachodu na konflikt na Ukrainie. Ale system SWIFT stosowany jest już od lat 70-tych XX w. i stanowi jeden z podstaw efektywnego funkcjonowania światowej bankowości.

System SWIFT – ułatwia finalizację przelewów międzynarodowych

SWIFT to skrótowiec od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli po polsku – Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Zwykle jednak tym skrótem nazywa się międzynarodowy system rozliczeń międzybankowych, bez którego realizacja przelewów międzynarodowych byłoby z pewnością zdecydowanie bardziej złożone niż teraz. SWIFT to jeden z najpopularniejszych, jednakże nie jedyny działający dzisiaj system tego rodzaju. Nie licząc np. w Naszym kraju funkcjonują dodatkowo z systemów: SORBNET, Elixir i SEPA.Na całym świecie funkcjonują również różnorodne systemy lokalne, obsługujące tylko rozliczenia między bankami na terenie konkretnego kraju.

Co jest wobec tego głównym atutem systemu SWIFT? Obejmuje on prawie wszystkie kraje świata i korzystają z niego nie tylko banki, których liczba obecnie przekroczyła już 11 tys., ale również domy maklerskie, giełdy i mnóstwo innych podmiotów finansowych. Każdy członek systemu SWIFT musi posiadać swój unikatowy kod (Bank Identifier Code), złożony z 8 znaków (liter oraz cyfr). Praktykuje się też przyznawanie kodu BIC oddziałowi banku, wtedy taki kod posiada 11 znaków.

System rozliczeń SWIFT – przedstawiamy kody BIC/SWIFT popularnych polskich banków

Nawet jeśli tylko sporadycznie korzystasz z transakcji międzynarodowych, warto pamiętać kod BIC/SWIFT własnego banku, a co najmniej wiedzieć jak szybko odszukać takie dane. Niżej znajdziesz kody BIC/SWIFT kilku najpopularniejszych banków, obecnych w Naszym kraju.

– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– PKO BP (w tym dla kont PKO Inteligo): BPKOPLPW
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– Santander Bank Polska: (wcześniej BZ WBK): WBKPPLPP
– CitiBank: CITIPLPX
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]