Sprawdź, gdzie kupić obrączki Kraków, wejdź na obraczki.net.pl.

Dla wielu osób dzień ślubu jest niezwykle wzruszającym dniem życia. Obrzęd ten wiąże Państwa Młodych po wsze czasy, a symbolem ich lojalności, miłości i oddania są obrączki ślubne.

Mężowie nie zawsze wkładali obrączki ślubne

Początkowo nie nie istniał podział na pierścienie zaręczynowe i obrączki, toteż ich historia jest wspólna i sięga kilkuset stuleci przed naszą erą. Obrączki zostały włączone do prawa kanonicznego przez Kościół Katolicki zaledwie w XIII w., na skutek czego podarowanie żonie pierścionka stało się elementem obrzędu ślubu. Mężczyźni rozpoczęli noszenie na ręku obrączki ślubnej kilka stuleci później, o czym jednak mało osób pamięta. Już wcześniej bywały przypadki, iż zakładali pierścienie na dłoń kiedy wyruszali na wojenne eskapady, aczkolwiek zwyczaj ten rozpowszechnił się szeroko w XX w., a dokładniej w czasie Drugiej Wojny Światowej. Obrączka miała przywodzić na pamięć żołnierzowi, że w domu czeka na niego małżonka, za którą walczy i której ma obowiązek pozostać wierny. Nad Wisłą małżonkowie noszą obrączki na serdecznym palcu prawej ręki, jednak w wielu krajach, jak na przykład na Słowacji, w Brazylii, we Francji albo w Kanadzie, zakłada się je na lewą dłoń, którędy zgodnie ze staroświeckimi wierzeniami biegnie “żyła miłości”, wiodąca prosto do serca. W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, młoda para poszukuje i mierzy obrączki wspólnie, jednocześnie zwyczaj wskazuje, że narzeczona nie powinna dokładać się do zakupu, bo jest to obowiązek przyszłego męża.

Obrączki ślubne – kiedyś ze stali, obecnie ze złota oraz platyny

W odróżnieniu do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne cechują się bardziej skromnym wzornictwem. Przez okres wielu stuleci wytwarzano je z najrozmaitszych surowców, w większym lub mniejszym stopniu wytrzymałych. Dopiero później użyto do tego metale (takie jak żelazo lub mosiądz) reprezentujące potęgę miłości. Obecnie do ich wytworzenia wykorzystuje się przeważnie złoto oraz platynę, które są symbolem ufności w stosunku partnera. Rzecz jasna, ozdabia się je w wielu przypadkach kamieniami szlachetnymi, jednakże w dalszym ciągu najczęściej nabywane są uniwersalne, proste pierścienie ze złota i delikatne obrączki, w których wykorzystano dwa gatunki złota (przykładowo białe i tradycyjne). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w wykonywaniu obrączek ślubnych, świadczą również często usługę ich grawerowania. Mamy więc opcję personalizacji obrączki grawerując do nich datę ślubu, imię małżonka albo znaczący dla małżonków cytat.

Lokalizacja firmy:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]