Wiedza o historii rodu niezbędna jest do rozwinięcia poczucia naszej tożsamości. To na wiadomościach o przodkach budujemy świadomość własnego Ja. Większości z nas w zupełności wystarczy wiedza o rodzinie , która przekazywana jest z pokolenia na pokolenie przez najbliższych żyjących krewnych. Ale są jednak i tacy, dla których to zdecydowanie za mało. W ich przypadku przygotowanie drzewa genealogicznego jest doskonałym rozwiązaniem.

Drzewa genealogiczne, czyli praca wymagająca cierpliwości

Stworzenie drzewa genealogicznego rodu – przede wszystkim takiego , które sięga kilka pokoleń do tyłu – bez wątpienia nie może być zaliczone do prostych. Odnajdywanie dat czy miejsc przyjścia na świat i śmierci poszczególnych członków rodziny pochłania naprawdę wiele pracy. Informacje zbierać można w trudno dostępnych archiwach miejskich i księgach parafialnych. W większości przypadków można przeglądać je całkowicie za darmo. Są jednak i takie miejsca, w których należy wnieść ściśle określoną opłatę. Koszt zrobienia drzewa genealogicznego uzależniony jest od ilości pokoleń, które ma ujmować. Warto pamiętać, że wysokość wydatków może także wzrosnąć wraz z koniecznością dojazdu do kolejnych parafii czy urzędów miejskich znajdujących się na terenie całego kraju. Rzadko bowiem rodzina od pokoleń mieszka w tym samym mieście.

Drzewa genealogiczne – dlatego powinno się je robić?

We wstępie stwierdziliśmy, że wiedza dotycząca swoich przodków jest niezbędna do wytworzenia poczucia własnej tożsamości. Umożliwia w pełni stanie się elementem niewielkiej wspólnoty, którą tworzy rodzina. Sprawia to jednocześnie, iż nie czujemy się samotni we współczesnym świecie. To właśnie dlatego obecnie mnóstwo Polaków decyduje się na utworzenie drzewa genealogicznego.