Na https://flobo.io/aktualnosci/co-to-jest-faktura-ustrukturyzowana-i-krajowy-system-e-faktur/ uzyskasz więcej informacji o fakturze ustrukturyzowanej.

Wystawianie faktur ustrukturyzowanych miało pierwotnie działać już w 4 kwartale 2021 r., jednak finalnie biznesmeni na skorzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur musieli poczekać parę miesięcy dłużej. Projekt wystartował z początkiem 2022 r. Po roku okresu przejściowego, w którym korzystanie z KSeF jest nieobowiązkowe, począwszy od stycznia 2023 r. stanie się to obligatoryjne dla każdego czynnego podatnika VAT, jak i dla właścicieli przedsiębiorstw zwolnionych z tego podatku.

Faktura ustrukturyzowana – nigdy więcej nieprawidłowego odczytywania informacji z faktur!

Faktury ustrukturyzowane to nic innego jak dokumenty elektroniczne, które mają ściśle ustaloną strukturę danych zakodowanych z użyciem znaczników XML. Ten sposób kodowania generalnie niewiele powie osobie, która nie ma wiedzy jak go odczytać, jednak dla odpowiedniej aplikacji do wystawiania oraz rozliczania faktur taki dokument jest absolutnie klarowny. Za sprawą tego, że faktury mają jednakowy format niezależnie od tego jakiego oprogramowania do księgowości użyją kontrahenci transakcji, dane będące składnikami faktury ustrukturyzowanej zostaną rozszyfrowane identycznie. Jest to istotna zmiana na lepsze szczególnie dla biur rachunkowych, które dotąd raz za razem mają do czynienia z przypadkami błędnego przeniesienia przez programy księgowe danych z faktur dostarczanych przez klientów w postaci pliku PDF bądź zdjęcia faktury papierowej. Faktury ustrukturyzowane całkiem wykluczają ewentualność pomyłki przy przenoszeniu informacji z faktury przez człowieka, a także niepoprawnego ich odczytania przez technologię OCR.

Używanie Krajowego Systemu Faktur zwiększa bezpieczeństwo rozliczeń

Wszyscy przedsiębiorcy z początkiem stycznia 2021 r. mogą wystawić i odebrać fakturę ustrukturyzowaną korzystając z Krajowego Systemu e-Faktur stworzonego przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF właściciele przedsiębiorstw zyskują przede wszystkim poprawę bezpieczeństwa rozliczeń, ponieważ mają pewność, że faktury się nigdzie nie zapodzieją (KSeF zachowuje dane o nich przez 10 lat), szybciej odbiorą zwrot podatku VAT, a także są zwolnieni z obowiązku wysyłania Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Faktur. Natomiast Ministerstwo Finansów zdobywa narzędzie, które umożliwia dokładniejsze uszczelnienie systemu podatkowego, a więc w wyższym stopniu przeciwdziała wykroczeniom w sferze podatku dochodowego, akcyzowego i od towarów i usług. Watro podkreślić, że obowiązek stosowania Krajowego Systemu e-Faktur nie zamyka drogi do używania zewnętrznej aplikacji do księgowania, lecz trzeba dokonać jej integracji z KSeF.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]