Jeśli szukasz silnika elektrycznego DC, odwiedź tę stronę.
Wiele rzeczy, których używamy codziennie i bez których nie wyobrażamy sobie życia, wykorzystuje w swoim działaniu silniki elektryczne prądu stałego. Malutkie lub olbrzymie, szczotkowe albo bezszczotkowe, te urządzenia zmieniły nasz tryb pracy oraz życia, lecz przeciętny obywatel zwykle nie ma pojęcia, jak funkcjonują te silniki, ani z jakich modułów składają się.
Kto wynalazł i jak zbudowany jest silnik na prąd stały?
Rolą silników elektrycznych DC jest konwersja energii elektrycznej na energię mechaniczną. Jak podkreśla ich nazwa, zasila je prąd, w którym kierunek oraz zwrot przepływu ładunków elektrycznych jest niezmienny. Takie silniki istnieją od niemal 200 lat i są wspólnym dokonaniem kilkunastu osób. Do ich opracowania, późniejszego rozwoju i w konsekwencji ich wprowadzenia do szerokiego wykorzystania w wszelkiego typu mechanizmach, przyczyniły się badania oraz wynalazki czołowych naukowców połowy XIX w., jak między innymi Michael Faraday, Thomas Davenport oraz Moritz Jacobi. Silniki elektryczne DC składają się ze komutatora, dwóch magnesów skierowanych do siebie różnoimiennymi biegunami, pomiędzy którymi wytwarza się pole magnetyczne, nieruchomego stojana, wirnika i szczotek. W dzisiejszych czasach na co dzień wykorzystywane są też silniki prądu stałego bezszczotkowe, które głównie z uwagi na brak tego często ulegającego awarii podzespołu, są uważane za znacznie trwalsze, bezpieczniejsze i są generalnie cenione za wyjątkową niezawodność, jak również bezszelestną pracę.
Silniki DC nie tylko do specjalistycznego zastosowania
Stwierdzenie, iż silniki na prąd stały są używane w zasadzie wszędzie nie jest egzageracją. Jeżeli posiadasz czytnik CD/DVD lub korzystasz w komputerze z dysków HDD, to w ich mechanizmie bez wątpienia wykorzystano bezszczotkowy silnik. Silniki elektryczneDC są modułem samochodów czy pociągów sterowanych na odległość, czyli gadżetów, którymi bawiliśmy się w dzieciństwie i które prawdopodobnie kupimy także naszym córkom i synom. Takie silniki poruszają duże i małe pompy hydrauliczne niezbędne w licznych gałęziach przemysłu, m.in. budowlanej, produkcyjnej bądź wydobywczej. W przyszłości, za sprawą silników DC samochody elektryczne będą codziennością, a już teraz te silniki ułatwiają naszą mobilność, gdyż napędzają modne rowery elektryczne, segwaye oraz hulajnogi. Silników prądu stałego używają również pasjonaci elektroniki do realizacji najróżniejszych zautomatyzowanych prototypów z zakresu mechaniki i robotyki.
O ile silniki DC o małej mocy bez przeszkód można nabyć w sklepach hobbystycznych i z asortymentem elektronicznym, to te do industrialnego wykorzystania dostępne są na zamówienie jedynie u dystrybutorów, dostarczających specjalistyczne rozwiązania od uznanych światowych producentów.
Lokalizacja firmy:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa
Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail:
[email protected]