Podręczniki niezbędniki biologa w liceum

Książek do nauki biologii w szkole średniej jest masa. Ciężko jest je wszystkie zliczyć a co dopiero sprawdzić. Poniżej wymienię kilka wartych uwagi.

“Biologia na czasie”, wydawnictwo Nowa Era

Nowa Era jest obecnie chyba najpopularniejszym wydawnictwem podręczników szkolnych. Co wyróżnia podręczniki z serii “Biologia na czasie”?

Przede wszystkim szata graficzna, która jest chyba największym plusem wszystkich książek Nowej Ery. Dobrze wykonane infogafiki są niezwykle ważnym źródłem wiedzy – ich dogłębna analiza może dać nieporównywalnie więcej wiedzy niż czytanie tekstu. Niestety w serii nierzadkie są błędy lub zbytnie uogólnienia, które obniżają wartość merytoryczną podręczników. Jeśli chcesz nauczyć się biologicznego języka, to nauka z Nowej Ery nie jest dobrym pomysłem. Zupełnie inaczej jest, gdy szukasz podręcznika, który pozwoli zwizualizować pewne procesy i zjawiska biologiczne – wówczas wybór ten jest jak najbardziej właściwy.

“Ciekawi świata – biologia”, wydawnictwo OPERON

Drugim najpopularniejszym wydawnictwem jest OPERON. Czy to za sprawą pochodzenia nazwy wydawnictwa (operon to szereg genów w danym procesie u bakterii) czy też dzięki mitycznemu w kręgach licealnych Waldemarowi Lewińskiemu, współautorowi jednych z pierwszych podręczników do biologii OPERONu – podręczniki tego wydawnictwa są znacznie bardziej merytoryczne. Dużo pospolitszy jest tutaj język biologiczny, dzięki czemu jesteśmy w stanie oswoić się z nowymi pojęciami, które mogą pojawić się na maturze, a jednocześnie budujemy już sobie pewne przygotowanie do studiów na kierunkach związanych z naukami przyrodniczymi.

Niestety, tak jak podręczniki do liceum Nowej Ery słyną z grafik tak szata graficzna operonowych podręczników raczej nie budzi specjalnego zachwytu. Czasem może być wręcz niezrozumiała. Jeśli jednak jest to książka do nauki w szkole, gdzie nauczyciel podaje wiedzę w sposób multimedialny, to może stanowić doskonałe uzupełnienie zajęć. Paradoksalnie brak dobrych grafik może sprawić, że sami będziemy próbować wykonywać przeróżne schematy aby łatwiej zapamiętać dane zjawiska i w ten sposób zdobywać wiedzę w sposób znacznie efektywniejszy od biernego oglądania i czytania.

Podręczniki uzupełniające


Przygotowując się do matury niejednokrotnie szukamy podręczników uzupełniających, czyli takich, których wiedza wykracza poza program szkoły średniej lub tłumaczy biologię (czy też jakikolwiek inny przedmiot) w sposób nieszkolny. Najczęściej polecaną książką jest “Biologia” Campbella. Czy słusznie? Ciężko stwierdzić. Z jednej strony jest to objętościowo i materiałowo bardzo potężna pozycja i może to zarówno pomóc jak i przeszkodzić w nauce licealnej. Na pewno wykracza poza program. Ale może właśnie przez tak dużą ilość wiedzy trudniej będzie sobie wszystko przyswoić? Książka jest także napisana w sposób niemal do cna naukowy i może niejednego początkującego biologa przerazić, dlatego sugeruję, by traktować ją bardziej jako uzupełnienie szczególnie interesujących treści aniżeli podstawowego podręcznika. Można też wykorzystywać świetne grafiki, które w połączeniu z wysokim poziomem merytorycznym mogą być dobrą alternatywą dla grafik Nowej Ery. Innymi polecanymi podręcznikami są serie repetytoriów, spośród których na szczególną uwagę zasługują: “Vademecum maturzysty. Biologia” Ewy Pyłki-Gutowskej czy repetytoria Nowej Ery. Zalecam jednak ostrożność w korzystaniu z repetytoriów – z uwagi na konieczne upakowanie treści służą one raczej do ugruntowania już posiadanej wiedzy niż jej nabywania. Taki zresztą jest zamysł repetytoriów – mają być ostatnią deską ratunku przed maturą…

People obraz autorstwa freepik - www.freepik.com